موضوع تامین مواد اولیه و مورد نیاز تولید یکی از چالش‌های تاثیرگذاری است که بخشی از صنایع کشور در ماه‌های اخیر با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند. ‌این مشکل به‌طور طبیعی برای صنایعی که در چرخه تولیدشان وابستگی بیشتری به مواد اولیه خارجی دارند، ملموس‌تر است و از سوی دیگر برای صنایعی که مواد مورد نیازشان را از داخل تهیه می‌کنند، در سطوح پایین‌تری مورد توجه قرار گرفته است‌. اما در میان صنایع مختلف، صنعت غذایی کشور که به‌عنوان یکی از صنایع استراتژیک و پیشران در تولید و صادرات شناخته می‌شود با موانع جدی در تامین مواد اولیه روبه‌رو شده است. در یک نگاه کلی کارشناسان این حوزه، دو عامل کلیدی را به‌عنوان مشکل اصلی در مسیر تامین مواد اولیه صنایع غذایی مورد تاکید قرار می‌دهند.
در حال حاضر تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه هر روز با یک قیمت جدید روبه‌رو می‌شوند. این موضوع نشان می‌دهد نوسانات قیمتی همچنان به قوت خود باقی است. این نوسانات در حالی وجود دارد که برخی مواد اولیه مورد نیاز برای خطوط تولید در بازار یافت نمی‌شود. از سوی دیگر، خریدها ۱۰۰ درصد نقدی و حتی پیش‌پرداختی شده است. این موضوع باعث شده تولیدکنندگان و فعالان تا روز تحویل مواد اولیه مورد نیاز خود از قیمت قطعی کالای خریداری شده بی‌خبر باشند. اما این روند تا پیش از صدور بخشنامه‌های ارزی وجود نداشت. صاحبان صنایع اجناس مورد نیازشان را با قیمت‌های ثابت خریداری و در زمان تخلیه و تحویل، حساب‌شان را تسویه می‌کردند. اما اکنون نه ‌تنها قیمت مواد اولیه مورد نیاز افزایش چشمگیری یافته، بلکه تا زمان تحویل کالا، قیمت‌ها متغیر و نوسانی است. این روند مسیر رشد و توسعه صنایع داخلی را پر از دست‌انداز کرده؛ به‌گونه‌ای که نمی‌توان گفت تنها یک صنعت خاص مانند صنعت غذا با چنین چالش‌هایی روبه‌رو است.
وزارت جهاد کشاورزی به دلیل آنکه کالاهای وارداتی با قیمت غیرواقعی در بازار عرضه نشود یا افراد غیرمتخصصی وارد این عرصه نشوند، نظارت و کنترل بیشتری را برای ثبت سفارش و واردات مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز صنعت غذا اعمال کرد که این مساله خود باعث ایجاد محدودیت‌هایی در واردات شد.
او همچنین تصریح کرد، بخشنامه‌های متعدد و دستورالعمل‌های خلق الساعه برای ممنوعیت‌ها، باعث شد که هزینه واردات افزایش پیدا کند. البته ممنوعیت‌های تجاری بیشتر صادرات را تحت تاثیر قرار داد، چون صادرات بیشتر از متغیرهای داخلی اثر می‌گیرد و واردات بیشتر از عوامل خارجی متاثر است.
فارغی درباره نقش رسوب کالاها در عدم تامین مواد اولیه صنایع غذایی گفت: بخشی از کانتینرهایی که گفته می‌شود در گمرکات رسوب کرده به حوزه صنایع غذایی مرتبط است. فویل‌های آلومینیومی که برای بسته‌بندی لبنیات و آبمیوه‌ها استفاده می‌شود جزو اقلامی در حوزه صنایع غذایی هستند که در گمرکات رسوب کرده‌اند.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران تصریح کرد: متولیان امر تصور می‌کنند فقط آنها می‌توانند مشکلات صنایع را حل کنند ولی مشکلات با مشارکت بخش خصوصی حل خواهد شد. امروز دولت با بهانه تامین ارز کالاهای عمومی، قیمت‌گذاری‌های غیرواقعی انجام می‌دهد و به بازار کد اشتباه می‌دهد، برای همین مصرف‌کننده احساس می‌کند تولیدکننده در حقش اجحاف می‌کند. با دستور نمی‌توان تورم را کنترل کرد، وقتی نرخ مواد اولیه افزایش می‌یابد باید در قیمت‌ها تجدیدنظر شود چون تولیدکننده توان پرداخت هزینه‌های اضافی را ندارد.

واردات مواد اولیه صنایع آرایشی و بهداشتی به ایران

اشتراک گذاری و معرفی به دوستان : telegram foodoko twitter foodoko linkedin foodoko instagram foodoko aparat foodoko