بنزوات سدیم | Sodium Benzoate | همه چیز درباره بنزوات سدیم | بازرگانی فودوکو

بنزوات سدیم یک ماده نگهدارنده غذایی است که به طور طبیعی در برخی از میوه ها رخ می دهد.

این ماده شیمیایی نمک سدیم بنزوئیک اسید است و از خوردن و کاربرد آن برای پوست بی خطر است. نباید از آن در برخی محصولات اسیدی استفاده شود زیرا ممکن است ترکیب شود تا ترکیبات مضر ایجاد کند اما سمی نیست و باعث تحریک بافت نمی شود. این ماده به راحتی در آب حل می شود و مصرف اصلی آن مهار رشد قالب ها و باکتری ها در مواد غذایی و آرایشی است.

بنزوات سدیم نمک سدیم ، NaC7H5O2 ، اسید بنزوئیک ، C7H6O2 است. هنگامی که اسید بزوئیک با هیدروکسید سدیم ، NaOH واکنش نشان می دهد ، تولید می شود و یون سدیم یکی از یون های هیدروژن موجود در اسید را جایگزین می کند تا بنزوات سدیم و آب تولید کند. این ماده شیمیایی به طور طبیعی در میوه هایی مانند آلو و زغال اخته یافت می شود و از آن به عنوان ماده نگهدارنده در مواد غذایی و آرایشی استفاده می شود زیرا مانع از رشد قالب ها و باکتری ها می شود.

در برخی غذاهای اسیدی ، بنزوات سدیم ممکن است با اسید اسکوربیک یا اسید سیتریک واکنش نشان دهد تا بنزن ، یک ترکیب سرطان زا بالقوه باشد. اگرچه گاهی اوقات با بوراکس یا سدیم بورات اشتباه گرفته می شود که نمکی از اسید بوریک است ، اما این دو ماده شیمیایی کاملاً متفاوت هستند.

شیمی بنزوات سدیم:

بنزوات سدیم نمک سدیم است که هنگام واکنش اسید بنزوئیک با هیدروکسید سدیم به دست می آید. این یک واکنش اسید پایه است که نمکی تولید می کند ، بنزوات سدیم و آب. فرمول شیمیایی عبارت است از:

C7H6O2 + NaOH = NaC7H5O2 + H2O

در آب ، این ترکیب به یون سدیم و یون اسید بنزوئیک حل و حل می شود. به فرم جامد آن یک پودر سفید ، دانه ای یا کریستالی است که می تواند به مواد غذایی یا مواد آرایشی اضافه شود.

سایر ترکیبات سدیم با نامهای مشابه سدیم بورات یا بوراکس و سدیم کربنات یا سودا است. آنها گاهی اوقات با بنزوات سدیم اشتباه گرفته می شوند اما مواد شیمیایی کاملاً متفاوت هستند. بوراکس نمکی از اسید بوریک است و حاوی بور است در حالی که سودا ، متمایز از جوش شیرین یا بی کربنات سدیم ، نمکی از اسید کربنیک است. از این مواد معمولاً به عنوان یک ماده افزودنی غذایی استفاده نمی شود زیرا به اندازه بنزوات سدیم ایمن نیستند.

بنزوات سدیم چیست؟ | کمترین قیمت بنزوات سدیم | بازرگانی فودوکو

بنزوات سدیم کجا یافت می شود؟

بنزوات سدیم قالب ها و باکتری ها را از رشد مواد غذایی و آرایشی حفظ می کند. در بسیاری از نوشیدنی های میوه ای ، در سس سالادها و روغن ها و مربا ها یافت می شود. تولیدکنندگان مواد آرایشی از آن برای حفظ و تازه نگه داشتن آن در کرم های پوستی و سایر مواد آرایشی استفاده می کنند. به طور طبیعی در میوه هایی مانند آلو و زغال اخته و در ادویه هایی مانند دارچین یافت می شود. استفاده از مواد شیمیایی بسیار گسترده است زیرا ارزان است و به دلیل غلظت های کوچک ، به طور معمول ۰ ۵ ۰۵ ۰ ۰٫۰ ۰ ، موثر است.

در محلول ، یون اسید بنزوئیک ماده فعال است و به طور مستقیم بر روی میکروارگانیسم ها عمل می کند تا فعالیت آنها محدود شود. هنگامی که در غذاهای خاصی مانند نوشیدنی مرکبات اسیدی استفاده می شود ، بنزوات سدیم ممکن است با سایر اسیدها مانند اسیدهای سیتریک یا آسکوربیک واکنش نشان دهد تا بنزن ، یک ترکیب سرطان زا بالقوه باشد. از آنجا که سطح بنزوات سدیم در اکثر غذاها بسیار کم است ، غلظت مربوط به بنزن نیز زیر سطح خطرناک خواهد بود. به طور کلی ، بنزوات سدیم یک افزودنی غذایی بی خطر ، رایج ، ارزان و موثر است و احتمالاً برخی از محدودیت ها برای مصرف زیاد برخی غذاهای اسیدی است.

بنزوات سدیم در صنایع مختلف:

گذشته از استفاده از آن در مواد غذایی و نوشیدنی های فرآوری شده ، بنزوات سدیم به برخی داروها ، لوازم آرایشی ، محصولات مراقبت شخصی و محصولات صنعتی نیز اضافه می شود.

بنزوات سدیم در غذاها و نوشیدنی ها:

بنزوات سدیم اولین ماده نگهدارنده FDA در مواد غذایی است و هنوز هم یک ماده افزودنی غذایی به طور گسترده استفاده می شود. این طبقه بندی به صورت عمومی به عنوان بی خطر شناخته شده (GRAS) طبقه بندی می شود ، به این معنی که متخصصان هنگام استفاده به عنوان مورد نظر ، آن را بی خطر می دانند.

به عنوان یک ماده افزودنی غذایی در سطح بین المللی تأیید شده است و شماره شناسه ۲۱۱ به آن اختصاص داده شده است. به عنوان مثال ، در محصولات غذایی اروپا به عنوان E211 ذکر شده است.

بنزوات سدیم از رشد باکتری های مضر ، قالب و سایر میکروب های موجود در مواد غذایی جلوگیری می کند ، بنابراین باعث جلوگیری از فساد می شود. این ماده به ویژه در غذاهای اسیدی مؤثر است.

بتا کاروتن چیست؟کاربرد های β-کاروتن در صنایع غذایی

بنابراین ، این ماده معمولاً در غذاهایی مانند سودا ، آب لیمو بطری ، ترشی ، ژله ، سس سالاد ، سس سویا و سایر چاشنی ها استفاده می شود.

بنزوات سدیم در داروها:

بنزوات سدیم به عنوان ماده نگهدارنده در برخی داروهای بدون نسخه و بدون نسخه به ویژه در داروهای مایع مانند شربت سرفه استفاده می شود.

علاوه بر این ، می تواند روان کننده ای در تولید قرص باشد و باعث شفاف و صاف شدن قرص ها می شود ، و به شما کمک می کند تا پس از بلع آنها سریع تجزیه شود.

سرانجام ، مقادیر بیشتری از بنزوات سدیم برای درمان سطح بالای آمونیاک خون تجویز می شود. آمونیاک یک محصول جانبی برای تجزیه پروتئین است و ممکن است در برخی شرایط پزشکی سطح خون به میزان خطرناکی بالا رود (منبع ۲Trusted).

استفاده های دیگر بنزوات سدیم :

بنزوات سدیم معمولاً به عنوان ماده نگهدارنده در مواد آرایشی و لوازم شخصی مانند محصولات مو ، دستمال مرطوب بچه ، خمیر دندان و دهانشویه مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین دارای مصارف صنعتی است. یکی از بزرگترین کاربردهای آن جلوگیری از خوردگی ، مانند خنک کننده ها برای موتورهای اتومبیل است.

علاوه بر این ، ممکن است به عنوان یک تثبیت کننده در پردازش عکس و تقویت قدرت برخی از انواع پلاستیک.

بنزوات سدیم می تواند مزایای دارویی داشته باشد

در دوزهای بیشتر ، بنزوات سدیم ممکن است به درمان برخی شرایط پزشکی کمک کند.

این ماده شیمیایی سطح بالای خون آمونیاک زباله مانند افراد مبتلا به بیماری کبد یا اختلال چرخه اوره را به طور ارثی کاهش می دهد – شرایطی که دفع آمونیاک را از طریق ادرار محدود می کند

علاوه بر این ، دانشمندان روش هایی را شناسایی کرده اند که بنزوات سدیم می تواند دارای اثرات دارویی باشد ، مانند اتصال ترکیبات ناخواسته یا تأثیر بر فعالیت آنزیم های خاصی که باعث افزایش یا کاهش سطح ترکیبات دیگر می شوند

سایر داروهای احتمالی دارویی بنزوات سدیم که مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از:

اسکیزوفرنی: در یک مطالعه شش هفته ای در مبتلایان به اسکیزوفرنی ، روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم بنزوات سدیم در کنار داروی استاندارد درمانی ، علائم را ۲۱ درصد در مقایسه با دارونما کاهش می دهد. یک مطالعه مشابه نیز فوایدی را نشان داد

سدیم تری پلی فسفات چیست؟ کاربرد های صنعتی (stpp)

مولتیپل اسکلروز (MS): مطالعات حیوانات و لوله آزمایش نشان می دهد که بنزوات سدیم ممکن است پیشرفت MS را کند کند. این ممکن است شامل تحریک تولید میلین ، پوشش عصبی محافظ آسیب دیده در MS باشد

افسردگی: در یک مطالعه موردی شش هفته ای ، یک مرد مبتلا به افسردگی اساسی روزانه ۵۰۰ میلی گرم بنزوات سدیم علائم ۶۴٪ بهبود یافته و اسکن های MRI بهبود ساختار مغز مربوط به افسردگی را نشان داده اند

بیماری ادرار شربت افرا: این بیماری ارثی از تجزیه برخی اسیدهای آمینه جلوگیری می کند و باعث می شود بوی ادرار مانند شربت باشد. یک مطالعه در یک کودک نوپا بنزوات سدیم داخل وریدی (IV) برای کمک به مرحله بحران بیماری یافت.

اختلال هراس: هنگامی که یک زن مبتلا به اختلال هراس – که با اضطراب ، درد شکم ، سفتی در قفسه سینه و تپش قلب دیده می شود – روزانه ۵۰۰ میلی گرم بنزوات سدیم مصرف می کند ، علائم هراس وی در شش هفته ۶۱٪ کاهش می یابد

علیرغم فواید احتمالی ، بنزوات سدیم می تواند عوارض جانبی از جمله تهوع ، استفراغ و درد شکم داشته باشد

علاوه بر این ، دوزهای دارویی بنزوات سدیم ممکن است بدن آمینو اسید کارنیتین را که نقش مهمی در تولید انرژی دارد ، از بین ببرد. این ممکن است مصرف مکمل کارنیتین را ضروری سازد

به همین دلایل ، بنزوات سدیم فقط در دوزهای دقیق کنترل شده و با نظارت مداوم ، به عنوان داروی تجویز شده تجویز می شود.

بنزوات سدیم:

FDA اجازه می دهد تا غلظت ۰٫۱٪ بنزوات سدیم از نظر وزن در غذاها و نوشیدنی ها باشد. در صورت استفاده ، باید در لیست مواد تشکیل دهنده قرار گیرد

بدن شما بنزوات سدیم را جمع نمی کند. در عوض ، شما آن را در طی ۲۴ ساعت در ادرار خود متابولیزه کرده و دفع می کنید – که به امنیت آن کمک می کند

WHO میزان دریافتی روزانه (ADI) قابل قبول برای بنزوات سدیم را به ۰۲ / ۰-۲۷ میلی گرم در هر پوند (۵-۵ میلی گرم در کیلوگرم) از وزن بدن اختصاص داده است. معمولاً افراد از طریق رژیم غذایی عادی از ADI تجاوز نمی کنند

هنوز ممکن است برخی از افراد نسبت به این افزودنی حساس تر باشند. اگر مشکوک به حساسیت به بنزوات سدیم هستید ، با پزشک مشورت کنید.

در مورد بنزوات سدیم در محصولات مراقبت شخصی ، کارگروه محیط زیست افزودنی را در سطح خطر ۳ در مقیاس ۰ تا ۱۰ قرار می دهد – به این معنی که خطر کلی استفاده از آن نسبتاً کم است

مجموعه بازرگانی فودوکو – واردکننده و تامین کننده اسانس های پودری و مایع  با بهترین برند و مناسب ترین قیمت.

تمام محصولات از انبار تهران برای شما مشتری گرامی ارسال خواهد شد.

کسب موفقیت ، یک بازی ذهنی است.

www.foodoko.ir

برای کسب اطلاعات بیشترو یا سفارش محصول با کارشناسان فروش مجموعه تماس حاصل نمائید.

اشتراک گذاری و معرفی به دوستان : telegram foodoko twitter foodoko linkedin foodoko instagram foodoko aparat foodoko