اسید اسکوربیک

تعریف

اسید اسکوربیک (C6H8O6) ، معروف به ویتامینC ، یک ترکیب آلی است متعلق به خانواده مونوساکاریدها است.

این ماده به شدت محلول در آب است و به طور گسترده در گیاهان و حیوانات وجود دارد، برای رشد و ترمیم بافتهای بدن استفاده می شود.

برای تشکیل کلاژن، پوست، تاندون ها، رباط ها و رگ های خونی و همچنین ترمیم زخم و ترمیم و نگهداری غضروف ها، استخوان ها و دندان ها ضروری است.

 تاریخچه

تولید اسکوربیک اسید در سال ۱۹۳۳ توسط Reichstein ابداع شد. این روش دو سال بعد توسط Roche به یک روش صنعتی تبدیل شد.امروزه ویتامین ث بر اساس روندی که در طبیعت بوجود می آید بوسیله روش های صنعتی متعددی تولید می شود.

روش تولید

مواد اولیه برای تولید ویتامین ث ذرت یا گندمی است که از طریق تبدیل نشاسته به گلوکز توسط شرکت های بخصوص تولید می شود و سپس به سوربیتول تبدیل می شود.

محصولات نهایی خالص بدست آمده (از سوربیتول) در یک سری از مراحل بیوتکنولوژی، فرآیندهای شیمیایی و چند مرحله تصفیه تولید می شوند.

این ماده اولین بار از نشاسته ذرت ساخته شد و سپس با اعمال حرارت و استفاده از آنزیم ها به شکل شربت ذرت در آمد. قند ساده (شربت ذرت) به عنوان دی گلوکز (D-glucose ) شناخته می شود. این ترکیب به دی سوبیتول D-sorbitol تبدیل می شود که در ادامه فرآیند به ال- سوربوس L-Sorbose تبدیل می گردد.

این ماده با استون در دماهای پایین  قابل ترکیب شدن است. سپس محصول با یک کاتالیزور که در این روش کاتالیست نیکل است اکسید می شود، اسیدشویی و  سپس شسته می شود .

خواص و کاربرد لوبیای سویا

در نتیجه اسید گلوکونیک خشک تشکیل شده و در ادامه با اسید کلردریک واکنش داده و آسکوربیک خام تولید می گردد. در آخرین مرحله ،اسید اسکوربیک را فیلتر، خالص، و سپس بوسیله  یک آسیاب یا خردکن به ذرات ریز تبدیل می کنند. بطور خلاصه فرایند کلی شامل : هیدرولیز نشاسته، هیدروژناسیون، تخمیر، استونی کردن، اکسیداسیون، هیدرولیز و کریستالیزاسیون است. محصول نهایی به شکل قرص یا به عنوان یک پودر بسته بندی می شود تا به داروخانه ها و سوپر مارکت ها ارسال گردد.

 

عوارض کمبود اسید آسکوربیک

کمبود اسید اسکوربیک منجر به خشکی و شکافتن موها، التهاب لثه و خونریزی لثه، خشکی پوست، کاهش ترمیم زخم، کبودی آسان، خون دماغ، ضعف مینای دندان، تورم و دردناک شدن مفاصل، کم خونی، کاهش توانایی دفع عفونت و احتمالاً افزایش وزن به دلیل متابولیسم کند می شود.

نیاز به اسید اسکوربیک ممکن است در طی بیماری مزمن، عفونت، ضربه، بارداری و شیردهی افزایش یابد.

همچنین از آن به عنوان اسیدی کننده دستگاه ادراری استفاده شده و درمانی برای سرماخوردگی است.

اسید اسکوربیک در دوران عدم دسترسی به عنوان مکمل غذایی استفاده می شود.

انسان قادر به تولید اسید اسکوربیک نیست و باید آن را از طریق رژیم غذایی بدست آورد، در غیر این صورت دچار کمبود و در موارد شدیدتر اسکوربوت می شود.

اشکال مختلف اسید آسکوربیک و روش تولید آن

اسید اسکوربیک به اشکال مختلفی از جمله نمک و استرها قابل استفاده است. در این فرم ها، آن را در لیست مواد تشکیل دهنده با نام های مختلف، مانند آسکوربات سدیم، آسکوربات کلسیم، آسکوربات پتاسیم، آسکوربیل پالمیتات، یا استکورات آسکوربیل ظاهر می شود.

کروسکارملوز سدیم چیست و چه کاربردی دارد؟

از نظر صنعتی، اسید اسکوربیک از طریق یک فرآیند چند مرحله ای تولید می شود که شامل باکتری هایی است که گلوکز را کاهش می دهند و به عنوان یک محصول جانبی اسید اسکوربیک تولید می کنند.

ویژگی فیزیکی و شیمیایی

اسید اسکوربیک خالص (ویتامین C) به صورت کریستال یا پودر سفید بدون بو وجود دارد و در حدود ۱۹۰ سانتیگراد ذوب می شود (۳۷۴ “فارنهایت). این ماده به راحتی در آب حل می شود (۱ گرم تقریباً در ۳ میلی لیتر) ، اما تقریباً در روغن قابل حل نیست. از نظر ساختار به شدت شبیه یک قند ساده است فقط حاوی اصلاحاتی با گروه لاکتوز اسید و گروه اندیول است. طعم اسیدی کمی دارد تنها ماده در اکثر بافتهای گیاهی و حیوانی است که خواص کاهنده قوی در محلول اسید را نشان می دهد. عمل كاهش دهنده توسط گروه اندیول به عنوان مبنايي براي آزمايشگاه هاي ساده و روش هاي كنترل گياه عمل مي كند.

اسید اسکوربیک به صورت دانه ریز یا محلول در آب در سطح بالایی میوه قبل از فراوری استفاده می شود تا از تغییر رنگ و تغییر طعم هنگام ذخیره سازی جلوگیری کند و یا آن را عقب بیندازد.

خواص اسید آسکوربیک

خواص ویتامین C اسید اسکوربیک آن را به یک ماده عالی برای مکمل ویتامین تبدیل می کند. به سادگی افزودن اسید اسکوربیک به غذا باعث افزایش ویتامین C می شود. از آنجا که ویتامین C طبیعی به راحتی از بین می رود، بسیاری از غذاها با اسید اسکوربیک غنی می شوند تا محتوای ویتامین C را دوباره پر کنند. اسید اسکوربیک برای این منظور اغلب به آب میوه ها، میوه های خشک، غلات و سایر غذاهای میان وعده اضافه می شود. از عطر و طعم اسید اسکوربیک نباید غافل شد. مانند هر اسید، یک عطر و طعم خوب ترش را در بسیاری از محصولات غذایی ایجاد می کند. آب نبات ها، مربا، ژله ها و آب میوه ها اغلب از این اسیدیته بهره مند می شوند که تصور متمایزی از میوه های تازه را به مصرف کننده می دهد.

تامین،فروش پودر کاکائو

منابع اسید آسکوربیک

اسید اسکوربیک به وفور در میوه های تازه، به ویژه توت سیاه، مرکبات و توت فرنگی و در بیشتر سبزیجات تازه وجود دارد. منابع خوب کلم بروکلی و فلفل هستند. در اثر گرما از بین می رود و به خوبی در بدن ذخیره نمی شود. اسید اسکوربیک یک عامل کاهنده خوب است و بسیاری از واکنش های متابولیک و فرآیندهای ترمیم را تسهیل می کند.

استفاده از اسید اسکوربیک در گوشت ها، با افزودن نیتریت ها، از ایجاد نیتروزامین جلوگیری می کند. استفاده مجاز از اسید اسکوربیک، به عنوان ماده افزودنی در تهیه گوشت چرخ شده، معمولاً توسط نمونه های رسمی توسط مقامات ذیصلاح کنترل می شود. در گوشت و گوشت چرخ شده اسید اسکوربیک مانع از اکسیداسیون و تغییر رنگ محصول در هنگام ذخیره سازی می شود.

فروش اسید اسکوربیک:

شما می توانید برای تهیه ی انواع اسید های خوراکی و صنعتی و سایر مواد شیمیایی دلخواهتان از طریق راه های ارتباطی موجود با ما تماس حاصل فرمایید.

۰۹۳۹۳۵۶۹۴۹۹

۰۹۱۹۸۳۰۲۶۷۹

۰۱۱۴۴۱۵۵۵۵۰

 

 

برچسب ها :
اشتراک گذاری و معرفی به دوستان : telegram foodoko twitter foodoko linkedin foodoko instagram foodoko aparat foodoko